• GEÇİŞ İHLALİ SORGULA
  HGS Geçiş İhlali Sorgulama
  Araç Plaka Numarasını Giriniz

  !!! Bu sayfada sadece 2015 ve sonraki yıllara ait ihlalli geçişler gösterilmektedir.
  Bu sayfadaki veriler tamamen bilgi amaçlıdır. Son 2-3 güne ait HGS Geçiş İhlali kayıtları buraya henüz yansımamış olabilir.
  HGS Geçiş İhlali cezaları ve tüm HGS sorunları ile ilgili irtibat bilgileri.

  hgs@kgm.gov.tr
 • MÜŞTERİ HİZMETLERİ GİRİŞ
  e-posta
  Şifre

  E-Devlet Şifresi ile Giriş

Ptt'nin HGS resmi internet sitesidir.**

 • HGS İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

  HGS İLE İLGİLİ SIKÇA
  SORULAN SORULAR

  HGS ÜRÜNÜM VAR GEÇİŞLERİMDE KAÇAK UYARISI ALIYORUM NEDEN?

  Aracınız metalik cama sahip olabilir ;
  Aracınızın kullanım kılavuzundan kullandığınız modelin metalik ön cama sahip olup olmadığını kontrol ediniz. Metalik cama sahip ise yeni bir HGS ürünü alarak HGS Etiketinizi aynanın arkasındaki ve çerçevesindeki siyah noktalı alana konumlandırınız
  Aracınız metalik cama sahip değilse ;
  Etiketinizin deforme olup olmadığını, etiketinizin kullanım klavuzunda belirtildiği şekilde aracınıza yapıştırıldığını kontrol ediniz ve aracınızın ön camında film olmamasına dikkat ediniz. Yukarıda belirtilen sorunlara sahip değilseniz ve etiketinizin çalışmadığını düşünüyorsanız otoyol üzerindeki PTT işyerlerinden etiketinizi kontrol ettirebilirsiniz. HGS ile ilgili ayrıntılı bilgiye ve HGS geçiş ihlal cezalarına, http://hgsmusteri.ptt.gov.tr adresli internet sayfasından ulaşılabilmektedir.

  HGS ÜRÜN BAKİYEMİ VE GEÇİŞLERİMİ NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

  0 850 460 60 60 ya da 444 1 788 numaralı müşteri hizmetleri numarasını arayabilirsiniz. HGS hesabınızla ilgili bakiye ve geçiş bilgilerine ve HGS geçiş ihlal cezalarına, http://hgsmusteri.ptt.gov.tr adresli internet sayfasından ulaşabilirsiniz. Belirtilen internet adresine üye olarak kullanıcı hesabınızla ilgili bilgilerinize ulaşabilirsiniz. HGS geçiş ve ihlal bilgilerine ait tüm düzeltme, inceleme ve itiraz işlemleri Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılmakta olup, HGS geçişlerinizle ilgili bu taleplerinizi hgs@kgm.gov.tr e-posta adresine gönderebilirsiniz veya 0 850 460 60 60 KGM HGS Çağrı Merkezine iletebilirsiniz. HGS ile ilgili ayrıntılı bilgiye ve HGS geçiş ihlal cezalarına hgsmusteri.ptt.gov.tr sayfasından ulaşabilirsiniz.

  MÜŞTERİ HİZMETLERİ SAYFASINA NASIL KAYIT OLABİLİRİM?

  Müşteri hizmetleri sayfasına üye olabilmek için HGS ürününü aldığınız TC kimlik numarası üzerinden ya da vergi numarası üzerinden satışı gerçekleştirilen HGS ürün numarası ile kayıt olabilirsiniz. HGS ürün sahibi değilseniz sisteme kayıt gerçekleştirilememektedir.

  ARABAMI SATTIM HGS ÜRÜNÜMÜ NE YAPMALIYIM?

  HGS Etiket tipi ürünler için HGS Etiketinizi PTT merkez ve işyerlerinden iptal ettirerek yeni bir ürün alabilirsiniz, eski ürün içindeki bakiyeyi gerekli kontroller gerçekleştirildikten 7 gün sonra yeni ürününüze aktarılabilmektedir. Yeni ürün almak istemiyorsanız iptal ettirdiğiniz ürününüz içindeki bakiyeyi 1 ay sonra PTT merkezlerinden alabilirsiniz. Satılan araç üzerindeki etiket iptal edilerek etiket araç camından çıkartılmalıdır. İptal işlemi için HGS ürün sahibinin PTT merkez ve şubelerine şahsi başvurusu gerekmektedir.
  HGS kart tipi ürünler için ürün iptal edilmeden plaka güncelleme işlemi gerçekleştirilerek, kart tipi HGS ürününü kullanmaya devam edebilirsiniz veya yeni bir plaka üzerine güncellenmeyecekse PTT merkezlerinden "Plaka Sıfırlama" işlemi yaptırarak ileride başka plakaya güncellemek üzere bekletebilir ve kartlarınızın zayi olmasını engelleyebilirsiniz. Bankadan alınan ürünler için detaylı bilgileri bankanızdan alabilirsiniz.

  HGS ÜRÜNÜME OTOMATİK ÖDEME TALİMATI VEREBİLİR MİYİM?

  Posta çeki hesabı üzerinden ya da PTT bonus kart üzerinden otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bankadan otomatik ödeme talimatı verebilmek için ürününüzü bankadan almalısınız. Verilen bilgiler PTT'den satılan ürünler için geçerlidir, bankadan ürün aldıysanız bankanızla görüşmelisiniz.

  HGS KART VE ETİKETİNİ FARKLI ARAÇLARDA KULLANABİLİR MİYİM?

  HGS sistemi plakaya tanımlı tek hesap üzerinden ücretlendirme yapmaktadır etiketin ya da kartın farklı araçlar üzerinde kullanılmasına izin verilmemektedir.

  HGS ÜRÜNÜ ALMAK İÇİN İSTENEN EVRAKLAR NELERDİR?

  Bireysel başvurularda kimlik, ruhsat veya ruhsat fotokosiyle PTT merkez ve işyerlerine başvuru yapılabilir. Kurum üzerine alınacak ürün veya ürünler için Temsil Belgesi, araç ruhsatları veya ruhsat fotokopileri ile başvuru yapılabilir. Kiralık araçlar için yukardaki belgelere ek olarak sözleşmelerle birlikte PTT merkez ve işyerlerine başvuru yapabilirsiniz.

  HGS ÜRÜNÜMDEN YENİ ALDIĞIM HGS ÜRÜNÜME AKTARIM GERÇEKLEŞTİREBİLİR MİYİM?

  PTT'den satılan ürünler için PTT işyerlerine giderek eski ürününüz içindeki bakiyenin yeni ürününüze aktarılmasını isteyebilirsiniz. Bakiyeniz 7 (yedi) gün sonra sistem tarafından hesabınıza eklenmektedir. Bankalardan aldığınız ürünler için bankanızla görüşmelisiniz.

  HGS ÜRÜNÜM VAR GEÇİŞLERİMDE KAÇAK UYARISI ALIYORUM NEDEN?

  Aracınız metalik cama sahip olabilir ; Aracınızın kullanım kılavuzundan

 • ÇEKİCİ VE DORSELER AĞIR VASITA HGS

  ÇEKİCİ VE DORSELER
  AĞIR VASITA HGS

  TIR türündeki araçlarda kullanılacak olan HGS cihazının Çekici ve Dorse ile birlikte kullanılabileceğinden; Çekici ve Dorsenin toplam maksimum aks adedine göre HGS cihazı bankadan talep edilmelidir. Bazı gerekli durumlarda aks kaldırarak yapılan geçişlerde sistemde ‘’Akıllı Sınıf’’ sistemi sayesinde yere değmeyen aksın ücretini alınmayacaktır. Bu nedenle HGS kullanıcıların aracının maksimum dingil sayısına göre HGS cihazı almasında herhangi bir maddi kayıpları söz konusu değildir.

  HGS ürünü PTT'den alınmışsa; çekiciyle kullanılan dorse plakalarına PTT Merkezlerine başvurarak, dorse plakasını çekici plakasının HGS ürününe bağlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. HGS ürünü bankadan alınmışsa, ilgili bankayla iletişime geçebilirsiniz.

  HGS’ yi kullanacak olan tüm Çekicilere ait HGS etiketlerinin aktif bir şekilde çalışması, giriş/çıkış gişelerinden geçerken okunması ve şerit çıkışının sol tarafından yer alan trafik ışığının YEŞİL sinyalini vermesi gerekmektedir. HGS cihazı geçişlerde okunmuyor ise kesinlikle geçişlere devam edilmemelidir.

  Çekici ve dorseden oluşan araçlar için maksimum dingil sayısına göre HGS cihazı alınacaktır.

  Resimde görülen aracın bankadan talep edeceği HGS cihazının sınıf 4. Sınıf olması gerekmektedir. Araçta 4. Sınıf HGS etiketi olmasına rağmen bir dingilini kaldırıp yapılan geçişte hesaptan 3. Sınıf ücreti tahsil edilecektir. Yine araçta 4. Sınıf HGS cihazı var iken iki aksın aynı anda kaldırılmış şekliyle geçilmesi halinde 2. Sınıf geçiş ücreti tahsil edilecektir.

  Resimde görülen aracın bankadan talep edeceği HGS cihazının sınıfı 4. Sınıf olması gerekmektedir. Yine araçta 4. Sınıf HGS cihazı var iken iki aksın aynı anda kaldırılmış şekliyle geçilmesi halinde 3.sınıf geçiş ücreti tahsil edilecektir. Tırın sadece çekici olarak geçiş yapması durumunda 2.sınıf ücret tahsil edilecektir.

  TIR türündeki araçlarda kullanılacak olan HGS cihazının Çekici ve Dorse ile birlikte kullanılabileceğinden; Çekici ve Dorsenin

 • HGS ETİKETİ MONTAJ KILAVUZU

  HGS ETİKETİ
  MONTAJ KILAVUZU

  HGS etiketinizi düzgün bir şekilde aracınızın ön camına yapıştırmak için birkaç dakikanızı ayırmanız yeterlidir. Bu işlemden sonra aracınız HGS gişelerinden beklemeden geçiş için kullanıma hazır hale gelecektir. HGS'yi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

  Bazı araçların önce camları metalik film tabaka kaplı olduğundan HGS etiketinizin veya diğer geçiş cihazlarının performansını zayıflatmaktadır. Eğer aracınız aşağıdaki listelenmiş araçlarda biri ise listedeki talimatlara uymanız gerekmektedir. Eğer Kullandığınız araç bu listede yer almıyor ise kurulum için "HGS ETİKET KULLANIMI" bölümündeki talimatlara uymanız gerekmektedir.

  AUDI A8 / S8 hariç tüm modeller : Daha fazla bilgi için AUDI bayinize danışınız.
  A8 / S8 1995- 2001 : Araç %100 metalik ön cama sahip olduğundan harici bir etiket kulanılması gerekmektedir. Daha fazla bilgi için AUDI bayinize danışınız.

  BMW "Climate Comfort" seçeneğine sahip modeller : HGS etiketinizi aynanın arkasında renkli olmayan, U şeklindeki alanda temiz bir noktaya konumlandırınız. Daha fazla bilgi için BMW bayinize danışınız.

  CITROEN Lütfen aracınızın kullanım kılavuzunuzdan kullandığınız modelin metalik ön cama sahip olup olmadığını kontrol ediniz. Bu özellik birçok CITROEN modeli için standarttır. HGS etiketinizi aynanın arkasında renkli olmayan, U şeklindeki alanda temiz bir noktaya konumlandırınız. Daha fazla bilgi için CITROEN bayinize danışınız.

  FIAT Lütfen aracınızın kullanım kılavuzunuzdan kullandığınız modelin metalik ön cama sahip olup olmadığını kontrol ediniz. Bu özellik birçok FIAT modeli için standarttır. HGS etiketinizi aynanın arkasında renkli olmayan, U şeklindeki alanda temiz bir noktaya konumlandırınız. Daha fazla bilgi için FIAT bayinize danışınız.

  LEXUS 1992 sonrası üretilmiş modeller : Diğer bölümde aynası ön cama monteli araçlar için tanımlı talimatlara uyunuz. LS400 1990 - 1992 : Metalik ön cama sahip araçlarda harici etiket çözümlerinin kullanılması gerekmektedir. Aracınızın ön camının tipini öğrenmek için LEXUS bayinize danışınız.

  MERCEDES-BENZ A Class : HGS etiketinizi ön camın üst kısmında yer ala siyah noktalı şeritin altındaki alana konumlandırınız. C180 / 240 / 200; CLK 230; ML Serisi : HGS etiketinizi yağmur ve ışık sensörlerinin sağ veya sol kısmına konumlandırınız. S430 : HGS etiketinizi aynanın arkasındaki ve çevresindeki siyah noktalı alana konumlandırınız. Diğre tüm modeller : HGS etiketinizi aracın ön cam dikiz aynasının çevresinde, etiket yapıştırmak için ayrılmış özel alana yapıştırınız. Daha fazla bilgi için MERCEDES-BENZ bayinize danışınız.

  PEUGEOUT Lütfen aracınızın kullanım kılavuzunuzdan kullandığınız modelin metalik ön cama sahip olup olmadığını kontrol ediniz. Bu özellik birçok PEUGEOUT modeli için standarttır. HGS etiketinizi aynanın arkasındaki ve çevresindeki siyah noktalı gölgeli alana konumlandırınız. Daha fazla bilgi için PEUGEOUT bayiinize danışınız.

  RENAULT Clio Sport (Metalik ön cam opsiyonlu modeller) : HGS etiketinizi aracın ön cam dikiz aynasının altında, etiket yapıştırmak için özel olarak bırakılmış alana yapıştırınız. Clio Sport (Metalik ön camsız modeller) : HGS etiketinizi aynanın arkasındaki ve çevresindeki siyah noktalı alana konumlandırınız. Lütfen aracınızın kullanım kılavuzunuzdan kullandığınız modelin metalik ön cama sahip olup olmadığını kontrol ediniz. HGS etiketinizi aynanın arkasında renkli olmayan, U şeklindeki alanda temiz bir noktaya konumlandırınız. Daha fazla bilgi için RENAULT bayinize danışınız.  HGS etiketinizi düzgün bir şekilde aracınızın ön camına yapıştırmak için birkaç dakikanızı ayırmanız yeterlidir. Bu işlemden sonra aracınız

 • MARKA / MODELİNE GÖRE ARAÇLAR

  MARKA / MODELİNE
  GÖRE ARAÇLAR

  1. VE 2. SINIF ARAÇ LİSTESİ

  1.SINIF ARAÇ LİSTESİ :DİNGİL MESAFESİ 3.20 M. ALTI TÜM BİNEK OTOMOBİL, JEEP (ARAZİ TAŞITI)

  HYUNDAİ STAREX MİNİBÜS TCI,CRDİ
  HYUNDAİ STAREX MULTİWAY TCI,CRDİ
  HYUNDAİ PANELVAN LTCİ,LCRDİ,STCİ,SCRDİ
  HYUNDAİ STAREX SPACE
  HYUNDAİ H-100 PANELVAN H-100 KAMYONET
  HYUNDAİ CARGO VAN TCİ KL,KLM KAMYONET
  FORD TRANSİT CONNECT, CONNECT COMBİ, KAPALI KASA KAMYONET CONNECT
  FORD RANGER
  FORD TRANSİT VAN,KOMBİ/KOMBİ VAN 300 SF,300S,120V,100V,90T280 PANEL T220 S.K210 S
  FORD TRANSİT KAMYONET 330S , KISA ŞASİ KAMTONET 3137
  FORD TRANSİT MİNİBÜS 300SF,MİNİBÜS 280S,MAXİ MİN
  VOLKSWAGEN CADDY KAMYONET
  VOLKSWAGEN PANELVAN 86PS,105PS,130PS, STANDART ŞASİ
  VOLKSWAGEN CİTY VAN 86PS,105PS,130PS,174PS STANDART ŞASİ
  VOLKSWAGEN CAMLI VAN 86PS,105PS,130PS,17APS STANDART ŞASİ
  VOLKSWAGEN CİTY VAN COMPACT LİNE 2,5 TDİ KISA,W.VAN 3K 2,5 TDİ
  VOLKSWAGEN TRANSPORTER CAMLIVAN, CİTYVAN,PANELVAN,SPORTLİNE
  VOLKSWAGEN 1,9 TDİ 102PS 3000- 1,9 TDİ 84PS 3000- 2,5 TDİ 130PS 3000- 2,5 TDİ 174PS 3000
  PEUGEOT PARTNER, PARTNER PANELVAN, KOMBİVAN
  PEUGEOT BİPPER, EXPERT KAMYONET
  PEUGEOT BOXER L1H1 3000 VAN, PANEL BOXER 330 C VAN 2.2, PEUGEOT 270 C KAMYONET, KISA ŞASİ (14+1) MİNİBÜS, PEUGEOT BOXER 290 C 2.0
  FİATDOBLO,DOBLO KOMBİ,DOBLO KOMBİ MAXİ,DOBLO KARGO,DOBLO FİORİNO
  FİATSCUDO,FİAT DUCATO 15 VAN 10 M. 2.0 JTD
  FİATDUCATO VAN L1H1 100 HP 2.2 MULTİJET
  FİAT50NC OTOBÜS
  CİTROEN BERLİNGO, C15D,CİTROEN NEMO
  CİTROEN JUMPY 1.9 D 2.0 HDİ
  CİTROEN JUMPY KAMYONET,MİNİBÜS
  OPEL COMBO PANEL VAN,COMBU CİTY PLUS
  OPEL MOVANO 2.5 CDTİ PANELVAN 8M3
  OPEL VİVARO 1.9 CDTİ L1H1
  OPEL VİVARO CDTİ CİTY PLUS L1H1
  OPEL CORSA VAN COMBO
  RENAULT KANGO, KANGO EXPRESS, KANGO MULTİX, KANGO PAMPA
  RENAULT MESSENGER B110.35
  RENAULT TRAFİC VAN 5M3
  RENAULT TRAFİC MULTİX 5M3
  RENAULT MASTER VAN 8M3,9.1M3,RENAULT MASTER 2.5 D KISA KASA
  RENAULT TRAFİC VAN 5M3 CONFORT 3098
  MERCEDES VİTO PANEL, MİNİBÜS
  MERCEDES 213 CDI SPRİNTER(235),(208) 2.2 CDI VIANO(YAN CAMLI SIRALI KOLTUK)
  BMC LEVENT MİNİBÜS, 3.0 GDE OTOBÜS
  OTOKAR A.A 115 OTOBÜS (25 KİŞİLİK)
  İVECO OTOYOL KAPALI KASA KAMYONET 35.9, B14, M14
  CİTROEN BERLİNGO, C15D,CİTROEN NEMO
  CİTROEN JUMPY 1.9 D 2.0 HDİ
  CİTROEN JUMPY KAMYONET,MİNİBÜS
  OPEL COMBO PANEL VAN,COMBU CİTY PLUS
  OPEL MOVANO 2.5 CDTİ PANELVAN 8M3
  OPEL VİVARO 1.9 CDTİ L1H1
  OPEL VİVARO CDTİ CİTY PLUS L1H1
  OPEL CORSA VAN COMBO
  RENAULT KANGO, KANGO EXPRESS, KANGO MULTİX, KANGO PAMPA
  RENAULT MESSENGER B110.35
  RENAULT TRAFİC VAN 5M3
  RENAULT TRAFİC MULTİX 5M3

  RENAULT MASTER VAN 8M3,9.1M3,RENAULT MASTER 2.5 D KISA KASA
  RENAULT TRAFİC VAN 5M3 CONFORT 3098
  MERCEDES VİTO PANEL, MİNİBÜS
  MERCEDES 213 CDI SPRİNTER(235),(208) 2.2 CDI VIANO(YAN CAMLI SIRALI KOLTUK)
  BMC LEVENT MİNİBÜS, 3.0 GDE OTOBÜS
  OTOKAR A.A 115 OTOBÜS (25 KİŞİLİK)
  İVECO OTOYOL KAPALI KASA KAMYONET 35.9, B14, M14
  ISUZU NKR KAMYONET, ÇİFT KABİN TFR 54-20
  DAEWOO DAMAS KAMYONET
  HİNO FB 110SA KAMYONET
  JAC 1035 K.KAMYONET
  MITSUBISHI L-300 MİNİBÜS, PANELVAN, KAMYONET,MITSUBISHI L-200 KAMYONET
  MITSUBISHI KAPALI KASA KAMYONET 635 CANTER 639
  MITSUBISHI PAJERO
  KİA PREGİO, KİA BESTA, KİA SERES MİNİBÜS, PANELVAN KAMYONET
  KİA BANGO 2.7 KAMYONET, KİA 3000S KAMYONET
  TOYOTA MİNİBÜS, KAMYONET
  MAZDA E 2200 MİNİBÜS, KAMYONET
  NİSSAN VANETTA CARGO KAMYONET, PANELVAN, ÇİFT KABİNLİ KAMYONET
  SUZUKİ CARRY
  SKODA PİCKUP

  2.SINIF ARAÇ LİSTESİ : (AKS ARALIĞI (DİNGİL MESAFESİ) 3.20 M. VE ÜSTÜNDE OLANLAR)

  VOLKSWAGEN TRANSPORTER PANELVAN, MİNİBÜS, COMBİ MİNİBÜS 2.5 TDİ
  VOLKSWAGEN KAMYONET LT-35 CİTYVAN 2.5, 2.4 KAMYONET 2.5 TDİ LWB
  VOLKSWAGEN CARAVELLA 2.5 TDİ PANEL, MİNİBÜS, CİTYVAN, 3K 1.9 TDİ LWBS
  VOLKSWAGEN VOLT PANEL, MİNİBÜS
  VOLKSWAGEN 1999 MODEL YAN CAM ÇİFT SIRALI KOL, KAMYONET 2,5 TDİ
  VOLKSWAGEN PANELVAN 86PS, 105PS, 130PS, UZUN ŞASİ
  VOLKSWAGEN PANELVAN HR 105PS YÜKSEK TAVAN
  VOLKSWAGEN CİTYVAN 86PS, 105PS, 130PS, 174PS UZUN ŞASİ
  VOLKSWAGEN CAMLIVAN 86PS, 105PS, 130PS, 174PS UZUN ŞASİ
  VOLKSWAGEN TRANSPORTER PİKAP 86PS, 105PS, 130PS TEK/ÇİFT KABİN
  VOLKSWAGEN CRAFTER, VOLT, MİNİBÜS VE PANELVAN
  VOLKSWAGEN CARAVELLA, TRENDLİNE, COMFORTLİNE 3400 1.9, 2.5 TDI
  VOLKSWAGEN TRANSPORTER CAMLIVAN, CİTYVAN, PANELVAN, SPORTLİNE 1.9 TDI 102PS 3400 UZUN ŞASİ, 1.9 TDI 84PS 3400 UZUN ŞASİ, 2.5 TDI 130 3400 UZUN ŞASİ, 2.5 TDI 174 3400 UZUN ŞASİ
  FORD TRANSİT KAMYONET, PANELVAN,MİNİBÜS (190V, 15 TURBO 14+1)
  FORD TRANSİT KAPALI KASA KAMYONET LCY UZUN ŞASİ
  FORD TRANSİT 120T350 MİNİBÜS, KAMYONET(T350)
  FORD ÇİFT KABİN FNCY TRANS 350L, TM 2L TRANSİT
  FORD TRANSİT VAN 330M, 350L, 350E, 350ED, 430ED
  FORD TRANSİT KAMYONET 350M, 350M D/C, 350ED, 350 ED D/C
  FORD TRANSİT MİNİBÜS 330M, 350L, 350E, 430ED(14+1) 430ED(17+1)
  FORD TRANSİT COMBİ, COMBİVAN
  FORD TRANSİT K 220L T 220L, K 230L T 230L, 350M 3504, 350ED 3954, 460ED 3954
  FORD TRANSİT MİNİBÜS, 3750MM, 350L(13+1), 350E 3750, 430ED 3750(13+1)(16+1)
  FİAT DUCATO MAXİ PANEL VAN, MİNİBÜS, OTOBÜS 50NM
  FİAT DUCATO 2.8D 10 M3 KAPALI KASA KAMYONET, 2.8 JTD 12M MAXİ 25D MAXİ
  FİAT DUCATO VAN L2H2 120, VAN MAXİ L3H2, MAXİ L4H2, VAN MAXİ L4H3, L2H2 3450
  FİAT DUCATO L3H2 4035, L4H3 4035 KAMYONET, MİNİBÜS

  RENAULT MASTER 2.8 TDİ MİNİBÜS, RENAULT MASTER 2.5 D 10.8 M22
  RENAULT KAPALI KASA KAMYONET TRAFİC MULTİX GRAND CON
  RENAULT TRAFİC VAN 6M3, MULTİX 6M3, MULTİX 9+1 6 M3, VAN 6M3 3498
  RENAULT MASTER OTOBÜS 17+1, 18+1
  RENAULT MASTER KAMYONET ÇİFT KABİN UZUN, TEK KABİN ORTA, TEK KABİN UZUN
  RENAULT MASTER KAMYONET TEK KABİN, ÇİFT KABİN 3504
  RENAULT MASTER KAMYONET TEK KABİN, ÇİFT KABİN 4078
  RENAULT MASTER MİNİBÜS 14+1 DELUXE 14+1 HAT
  RENAULT MASTER MİNİBÜS 14+1 COMPACT 100BG, 115BG
  RENAULT MASTER VAN 12,6 M3 2.5 DCI 115, VAN 10,8 M3
  RENAULT MASTER OTOBÜS 17+1, 18+1 4078, MİNİBÜS 14+1 4078
  PEUGEOT J-9 (14+1) MİNİBÜS UZUN ŞASİ, J-9 (18+1) MİNİBÜS, OTOBÜS
  PEUGEOT BOXER KAPALI KASA KAMYONET 350 LH TDİ, 380 LH, 330M, 320M
  PEUGEOT BOXER L2H1, L2H2, L3H2, L4H2, L4H3
  PEUGEOT BOXER MİNİBÜS 14+1 LH350
  PEUGEOT BOXER L2H2 3450, L3H2 4035, L4H3 4035 KAMYONET, MİDİBÜS
  KARSAN J-9 PREMİER 14+1, 18+1, 21+1
  KARSAN J-9 PREMİER 18+1, 21+1, OKUL TAŞITI
  KARSAN PEUGEOT J-9 MİDİBÜS 17+1
  CİTROEN JUMPER PANELVAN, KAMYONET 2.5 TDİ 35 LH
  CİTROEN JUMPER 35 LH 2.8 HDI
  CİTROEN JUMPER FG 35 2.2 HDI L3H2, FG 35 2.2 HDI L4H2
  MERCEDES VİTO PANELVAN 109, 111, 115 CDI (AKS ARALIĞI SINIRDA 3.20 M.DİR)
  MERCEDES 312D KAMYONET, VİTO 109
  MERCEDES CAMLI/VAN/COMBİ VAN (KISA)111-115 CDI (AKS ARALIĞI SINIRDA 3.20 M.DİR)
  MERCEDES CAMLI/VAN/COMBİ VAN (ORTA)
  MERCEDES CAMLI/VAN/COMBİ VAN (UZUN)
  MERCEDES VİANO KISA BOY, ORTA BOY, (AKS ARALIĞI SINIRDA 3.20 M.DİR), UZUN BOY
  MERCEDES SPRİNTER PANELVAN, MİNİBÜS(313 CDI)
  MERCEDES SPRİNTER PANELVAN 213 CDI SP25, 313 CDİ SP32, SP33, 413 CDİ SP41, 215 CD NP25
  MERCEDES SPRİNTER PANELVAN 315 CDI NP32, NP33, NP35, 515 CDI NP52, NP52Y
  YENİ MERCEDES SPRİNTER KAMYONET NC30/315 CDI, NS30/315 CDI, NS31/315 CDI, NS52/515
  YENİ MERCEDES SPRİNTER MİNİBÜS NM34/315 CDI, NM36,NM38, NM52/515 CDI
  OPEL MOVANO 2.8 TDI KAPALI KASA KAMYONET, PANELVAN, VİVARO
  OPEL MOVANO 2.5 CDTI ŞASİ KABİN, 2.5 CDTI PANELVAN 10.8 ,12.6
  OPEL VİVARO 1.9 CDTI P.VAN/Y.CAMLI VAN L2H1, 1.9 CDTI CİTY PLUS L2H1
  İVECO TURBOCOOLER KAMYONET, DAİLY KAMYONET(35.10)35-C11
  DODGE KAMYONET
  FARGO KAMYONET
  DESOTO AÇIK AHŞAP KASA KAMYONET
  DAEWOO KAPALI KASA LUBLİN PANELVAN KAMYONET
  RUHSATTA OTOBÜS OLARAK GEÇEN 2 AKSLI ARAÇLAR(IVECO M23 HD, ISUZU OTOBÜS, FİAT M 29 OTOBÜS V.B.)
  ŞEHİRLER ARASI FİRMA OTOBÜSLERİNDEN 2 AKSLI(DİNGİLLİ) OLANLAR
  HYUNDAİ STAREX 2003 MODEL KAMYONET (H1 STAREX TCI KLM)
  MITSUBISHI PRESTİJ, KAYAR KASA OTO KURTARICI FE 635 CEL
  ISUZU OTOBÜS MD 27L, ISUZU TURKUAZ 31AC OTOBÜS

  1. VE 2. SINIF ARAÇ LİSTESİ

  1.SINIF ARAÇ LİSTESİ :DİNGİL MESAFESİ 3.20 M. ALTI TÜM BİNEK OTOMOBİL, JEEP (ARAZİ TAŞITI)

 • ARAÇ SINIFLARI NELERDİR?

  ARAÇ SINIFLARI
  NELERDİR?

  Köprü ve otoyollarda araçlar 6 sınıf üzerinden ücretlendirilmektedir. HGS sürücülerinin, araçlarının sınıflarına uygun HGS elektronik etiketi kullanmaları gerekmektedir.

  1.SINIF ARAÇLAR:
  AKS ARALIĞI (DİNGİL MESAFESİ) 3.20 METRE ALTINDA OLAN ARAÇLAR 1.SINIFTIR. (OTOMOBİL, KAMYONET, MİNİBÜS, ARAZİ TAŞITI VB.)

  2.SINIF ARAÇLAR:
  AKS ARALIĞI 3.20 METRE VE ÜZERİNDE OLAN HER TÜRLÜ 2 AKSLI ARAÇ 2.SINIFTIR. (MİNİBÜS, KAMYONET, OTOBÜS VB.)

  3.SINIF ARAÇLAR:
  AKS ADEDİ (DİNGİL SAYISI) 3 TANE OLAN HER TÜRLÜ ARAÇ 3.SINIF ARAÇTIR.

  4.SINIF ARAÇLAR:
  DİNGİL SAYISI 4 VE 5 ADET OLAN HER TÜRLÜ ARAÇ 4.SINIF ARAÇTIR.

  5.SINIF ARAÇLAR:
  DİNGİL SAYISI 6 VE DAHA FAZLA OLAN KAMYON TREYLER VB.ARAÇLAR

  6.SINIF ARAÇLAR:
  MOTOSİKLET

  Köprü ve otoyollarda araçlar 6 sınıf üzerinden ücretlendirilmektedir. Sürücüler, araçlarının sınıflarına uygun HGS elektronik etiketi kullanmalıdırlar.

 • HGS HESABINDA YETERLİ KREDİ

  HGS HESABINDA
  YETERLİ KREDİ

  HGS hesabında geçiş ücretini karşılayacak kredi bulundurulması zorunludur. Bu nedenle HGS hesaplarına Posta Çeki Hesabından veya PTTBonus Kredi Kartından otomatik ödeme talimatı verilmesi son derece önemlidir. Aksi durumda HGS hesap bakiyesinin sürekli olarak takip edilmesi gerekmektedir. HGS hesabında geçiş için yeterli bakiye bulunmadığı durumda 15 (on beş) gün içerisinde yeterli tutar hesaba yatırılmadığı takdirde ilgili geçişler için tebligat işlemleri yapılacaktır. Yeterli bakiye olmadan yapılacak geçişler, 15 (on beş) gün içerisinde hesaba yükleme yapılmaması durumunda 11 kat cezalı olacaktır.

  HGS hesabında geçiş ücretini karşılayacak kredi bulundurulması zorunludur. Bu nedenle HGS hesaplarına Posta Çeki Hesabından

 • HGS - OGS DEN KAÇAK GEÇİŞ

  HGS - OGS DEN KAÇAK GEÇİŞ
  YAPILMASI DURUMUNDA NE YAPILMALIDIR?

  HGS gişelerinden geçiş ihlali yapılması durumunda; geçiş yapılan plaka üzerine 15 (on beş) gün içinde HGS veya OGS abonesi olunması veya mevcut HGS veya OGS hesaplarında geçiş için yeterli bakiyesi olması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır.

  OGS gişelerinden geçiş ihlali yapılması durumunda ise; geçiş ihlali yapılan plaka üzerine 15 (on beş) gün içinde OGS veya HGS abonesi olunması veya mevcut OGS veya HGS hesaplarında geçiş için yeterli bakiyesi olması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır.

  HGS gişelerinden geçiş ihlali yapılması durumunda; geçiş yapılan plaka üzerine 15 (on beş) gün içinde HGS veya OGS abonesi olunması veya

 • AĞIR VASITA ARAÇLARDA HGS

  AĞIR VASITA
  ARAÇLARDA HGS

  Ağır vasıta araçlar, maksimum aks(dingil) sayısına göre tek bir HGS etiketi alacaklardır. Geçiş sırasında dingil kaldırılırsa sistemde ‘’Akıllı Sınıflandırma’’ çalışacak ve yere değen dingil sayısına göre otomatik ücretlendirme yapılacaktır.

  Resimde görülen Kamyonun bankadan talep edeceği HGS cihazının sınıfı 3. Sınıf olması gerekmektedir. Geçiş yapılırken araçta 3. Sınıf HGS cihazı olmasına rağmen akslardan birinin kaldırılması halinde 2. Sınıf ücreti tahsil edilecektir.

  Ağır vasıta araçlar, maksimum aks(dingil) sayısına göre tek bir HGS etiketi alacaklardır. Geçiş sırasında dingil kaldırılırsa sistemde ‘’Akıllı Sınıflandırma’’

 • HGS -OGS ABONE ŞERİTLERİ

  HGS -OGS
  ABONE ŞERİTLERİ

  14 Mayıs 2012 tarihli resmi gazetede yayımlanan Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğu altında bulunan otoyollar ile erişme kontrolünün uygulandığı karayollarında geçiş ücretlerinin belirlenmesi ve uygulanmasına ilişkin yönetmeliğin 10.maddesi gereğince “Sürücü, İdare tarafından kurulmuş sistemlerde kendisinin kullandığı ödeme sistemine ait giriş ve çıkışta bulunan şeritleri, kurallara uygun olarak kullanmak zorundadır.

  14 Mayıs 2012 tarihli resmi gazetede yayımlanan Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğu altında bulunan otoyollar

 • HGS ABONELİĞİNİN AVANTAJLARI

  HGS ABONELİĞİNİN
  AVANTAJLARI

  HGS’de durmaksızın geçiş yapılmaktadır. Otoyollar ve Boğaz Köprüleri gişelerinde nakit ücret tahsilatı yapılmamakta olup, yalnızca HGS ve OGS ile geçiş sağlanmaktadır. HGS'de PTT'nin yaygın işyerlerinden, Pttmatiklerden, anlaşmalı bankalardan ve epttavm.com sitesi üzerinden bakiye yükleme işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir.

  HGS’de durmaksızın geçiş yapılmaktadır. Otoyollar ve Boğaz Köprüleri gişelerinde nakit ücret tahsilatı yapılmamakta olup, yalnızca HGS ve OGS ile geçiş sağlanmaktadır.

 • HGS SORUNLARINDA BAŞVURULAR

  HGS SORUNLARINDA
  BAŞVURULAR

  HGS geçiş ve ihlal bilgilerine ait tüm düzeltme,inceleme ve itiraz işlemleri Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılmakta olup, HGS geçişlerinizle ilgili bu taleplerinizi hgs@kgm.gov.tr e-posta adresine, 0 850 460 60 60 KGM HGS Çağrı Merkezine İletebilirsiniz.

  HGS ile ilgili ayrıntılı bilgiye ve HGS geçiş ihlal cezalarına, http://hgsmusteri.ptt.gov.tr adlı internet sayfasından ulaşılabilmektedir.

  HGS geçiş ve ihlal bilgilerine ait tüm düzeltme,inceleme ve itiraz işlemleri Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılmakta olup,

 • HIZLI GEÇİŞ ŞERİTLERİ BULUNAN GİŞELER

  HIZLI GEÇİŞ ŞERİTLERİ
  BULUNAN GİŞELER

  Hızlı Geçiş Şeritleri gişe alanlarında gişe üzerinde yer alan bilgi panosunda HGS yazılı ve saçak trafik ışığı yeşil yanan gişelerden geçiş yapılabilmektedir.

  Hızlı Geçiş Şeritleri gişe alanlarında gişe üzerinde yer alan bilgi panosunda HGS yazılı ve saçak trafik ışığı yeşil yanan gişelerden geçiş yapılabilmektedir.

 • Ekonomik ve uzun ömürlü olan, çalışma enerjisini radyo frekans teknolojisinden alan, pilsiz HGS kart ve etiketleri;
  kopyalanamaz özelliği ile Türkiye'nin en yaygın ağı olan PTT işyerlerinde ve anlaşmalı Bankalarda.

  ** İnternet üzerinden PTT müşterileri için yalnızca www.epttavm.com adresinden yükleme yapılmaktadır.Başka bir siteden yükleme yapılmamaktadır.

Lütfen bekleyiniz...